Ana içeriğe atla

YGS İntiharı

Yanılmıyorsam iki veya üç gün önce üniversiteye giriş aşamasının ilk sınavı olan YGS açıklandı. Kimisi aldığı puandan memnun oldu kimisi barajı geçemedi kimisi de umutlarını bir sonraki seneye bıraktı. Barajı geçenler LYS'ye çalışmaya başladı bir üniversite kazanıp hayatlarını kurtarabilmek ümidiyle. Geçemeyenler ise ya bıraktılar artık okuma işini hayata atılma düşüncesine kapıldılar ya da bir sonraki seneye kendilerine hazırlamaya koyuldular. Puanını beğenmeyen kesim de daha iyi hazırlanıp tekrar deneyecek şansını.

Bu adaylar sınava giren adaylar bir de giremeyenler var malum. Saat farkı sebebiyle sınavı kaçıranlar.Herkesin hala gözünün önüne gelir 1 dakikalık fark ile sınav yerine geç kalıp içeri alınmayan öğrencinin ağladığı görüntüler. Gerçi o bir senesini kaybetti ama Haluk Levent bu kaybolan senesinin telafisi için bir senelik dershane masraflarını karşılayacağını duyurdu. Bir nebze de olsa bu sınavı kaçıran aday için iyi bir haber olabilir. Televizyonda çok görmüştük YGS günü ÖSYM'nin bu sene yürürlüğe koyduğu 15 dakika önce sınav yerinde olma kuralı sebebiyle geç kalanları. Bu durum yüzünden birçok aday sınav yerine geç kalmış ve içeriye alınmamışlardı. Yani koskaca bir seneleri boşa gitmiş bütün emekleri hiçe sayılmıştı. Özellikle bu kuralın çokça televizyonlarda gündeme gelmediği de çok açıktı. Çünkü ben de sınav akşamı haberlerde bu durumları görünce öğrenmiştim böyle bir şey olduğunu.

Gelelim konumuza bugün çok kötü bir haber paylaşıldı. YGS sınavına geç kalan bir kız intihar etti. Bir dakika geç gelmesi sebebiyle sınavı kaçırmış ve 3 haftadır bunalımda olduğunu ailesi açıklamış. Zaten daha 18 yaşındaki bünyelere yüklenen bu sınav daha doğrusu bu sınav baskısı bir dakika farkı ile geleceğin kaçmasıyla bunalıma sürüklemesi çok normal. 18 yaşındaki bu sınava girecek olan kişilere sürekli yapılan bir baskı bu baskı yapılmasa bile hissedilen bir durum haline geliyor. Çünkü bu sınava bel bağlayıp hayatını kurtarma ümidiyle bakıyor herkes bu duruma bakmak zorunda kalıyor.Hal böyle olunca bir dakikalık fark ile kaçırılan sınavlar bugün alınan acı haberlerle son bulabiliyor.

Bugün hayatını kaybettiğini öğrendiğimiz bu genç arkadaşımızın ailesine sabırlar diliyorum.Gerçekten kolay değil bu sınava girebilmek hazırlanabilmek. Hazırlanıp her şeyi hallettikten sonra elde olmayan sebeplerden dolayı da bu sınava giremeyince insan bu gibi durumlar maalesef ki olabiliyor. Herkes rahat değil herkes istediği hayatı yaşayamıyor hayat herkese eşit sunmuyor kendini.Kendini eşitlemek isteyenler,hayatını kurtarmak isteyenlerde bu sınavlara bel bağlıyorlar.Ama gel gör ki bir dakikalık bir gecikme senin senenin kaybolmasına neden oluyor.Bu kuralı koyanların belki umurlarında olmuyor ki belki ama sırf bir dakika geç kaldı diye bir hayatın yok olup gitmesine neden olabiliyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Terör Sorunu

Güne gözünü bi açıyosun patlama haberi ile karşılaşıyosun. 13 asker. 13 şehit. Söylemesi dile yazması ele ne kadar kolay değil mi? Daha 1 hafta öncesinde yitip giden 44 şehit daha yok muydu bu memlekette? Sivil,polis 44 vatan evladı yine hain bir saldırıda kaybedilmedi mi? Yine kınamaların lanetlemelerin ardı arkası kesilmez tıpkı ardı arkası kesilmeyen bu kahpece yapılan saldırılar gibi. Ateş düştüğü yeri yakmamalı artık çünkü bu ateş bu memleketin her yerinde. Bu ateşin ucu gün gelecek sana,bana,hepimize dokunacak. O zaman mı anlayacağız bu sorunun büyüklüğünü bu acının hissini. Bu ülkenin istihbarat teşkilatı yok mu? Bu ülkenin istihbarat teşkilatı varsa bu olaylar olmadan devreye giremeyip yetkilileri uyarmıyorsa ne işe yarıyor? Lafa gelince her yerde söyleniyor değil mi büyük bir ülkeyiz,gelişiyoruz diye. Kimse kusura bakmasın ama kendi içindeki bu terör belasını halledemeyen bi ülkenin büyüklüğü tartışılır ve bu terör bizi ileriye değil olduğu sürece hep geriye götürür kendimizi…

İngiltere Terör Saldırısı- Londan Terror Attack

Geçtiğimiz çarşamba günü İngiltere Londra'da bir terör saldırısı oldu. Parlamento binasının önünde gerçekleşen bu terör saldırısını IŞİD üstlendi. Daha önce Fransa'da böyle terör eylemlerinde bulunan bu terörist örgüt bu sefer İngiltereyi hedef seçmişti. Avrupa'da zaten güçlü bir şekilde yayılmakta olan İslam karşıtlığının üzerine yağ bal süren olay oldu kısacası.

Bu olaydan yanılmıyorsam 1-2 gün önce de ABD direkt uçuşlarda bazı ülkelere kısıtlamalar getirmişti.Neydi bu kısıtlama: ABD'ye yapılacak direkt uçuşlarda cep telefonundan büyük cihazların (DVD oynatıcı-tablet-dizüstü bilgisayar gibi) kabine değil bagajlara konulması kısıtlamasıydı. Neden olarak ise ABD dış işleri bakanı şöyle bir açıklama yapmıştı: "Bu karar, belirtilen hava alanlarından güçlü terör tehditlerinin ticari uçaklara sızacağı tehlikesi sonucu alınmıştır." ABD'nin bu kısıtlamasının hemen ardından da Birleşik Krallık böyle bir uygulamaya başladı. Onlar da bu kısıtlamaların hayata geçir…

Türkiye-Hollanda Ekonomik İlişkiler- Turkey-Netherlands Economic Relations

Geçtiğimiz haftalarda Hollanda'nın bakanlarımıza,konsolosluk üyelerimize karşı yanlış tutumları sebebiyle bir diplomatik kriz yaşanmıştı. Bu kriz hala devam etmekte tam anlamıyla çözüm gerçekleşmemiştir. Bazı insanların "ya kardeşim bizim askeri gücümüz ortada girelim şu Hollanda'ya haddini bilsin" gibi tuhaf açıklamaları şaşırtsa da bu gibi çok düşünce sosyal medyalarda karşımıza çıktı. 2017 senesinde olduğumuzu unutmamak gerek tabi. Çünkü artık öyle top,tüfek,süngü ile savaş yapılmıyor. Yapılıyor tabi ama artık bir ülkeye darbe vurmak için önemli bir savaş değil artık bu. Ülkeler arasında artık en önemli savaş EKONOMİ.Yani artık top,tüfek,süngü silah olarak kullanılmıyor,ekonomi en önemli silah olarak görüyor. Bir sonraki paragrafta tamamen resmi kurumların verilerine dayanarak bazı bilgiler paylaşacağım.

Türkiye-Hollanda ticari ilişkileri iki ülke arasındaki 1996 yılında imzalanan anlaşmalar ile gümrük vergisi ortadan kalkmıştır ve ticari ilişkiler daha çok kuvve…