Ana içeriğe atla

Türkiye-Hollanda Ekonomik İlişkiler- Turkey-Netherlands Economic Relations

Geçtiğimiz haftalarda Hollanda'nın bakanlarımıza,konsolosluk üyelerimize karşı yanlış tutumları sebebiyle bir diplomatik kriz yaşanmıştı. Bu kriz hala devam etmekte tam anlamıyla çözüm gerçekleşmemiştir. Bazı insanların "ya kardeşim bizim askeri gücümüz ortada girelim şu Hollanda'ya haddini bilsin" gibi tuhaf açıklamaları şaşırtsa da bu gibi çok düşünce sosyal medyalarda karşımıza çıktı. 2017 senesinde olduğumuzu unutmamak gerek tabi. Çünkü artık öyle top,tüfek,süngü ile savaş yapılmıyor. Yapılıyor tabi ama artık bir ülkeye darbe vurmak için önemli bir savaş değil artık bu. Ülkeler arasında artık en önemli savaş EKONOMİ.Yani artık top,tüfek,süngü silah olarak kullanılmıyor,ekonomi en önemli silah olarak görüyor. Bir sonraki paragrafta tamamen resmi kurumların verilerine dayanarak bazı bilgiler paylaşacağım.

Türkiye-Hollanda ticari ilişkileri iki ülke arasındaki 1996 yılında imzalanan anlaşmalar ile gümrük vergisi ortadan kalkmıştır ve ticari ilişkiler daha çok kuvvetlenmiştir.(sanayi ürünlerinde geçerli bir anlaşma). Geçen yılın TÜİK verilerine göre ihracatımız 3.6 MİLYAR dolar ithalatımız ise 3 MİLYAR dolar. Yani 600 MİLYON dolar ihracat fazlamız var. Bu oldukça yüksek bir rakam ve 2005 yılından beri yayınlanan verilerde ihracat fazlamızın 2014-2015 yılları hariç hep yükseldiğini görüyoruz.Başlıca ihraç ettiğimiz ürünler arasında; Eşya taşımaya mahsus araçlar, otomobil,steyşın vagonlar,yarış arabaları,tekstil ürünleri bulunuyor. Başlıca ithal ettiğimiz ürünler ise;petrol yağları,traktörler,bitki tohumları,ilaç gibi ürünler bulunuyor. Ülkemizde yaklaşık 2700 Hollanda menşeli firma bulunuyor. Bunlardan bazıları Philips,Shell,Unilever'dır. Hollanda da ise 23.000 yakın Türk girişimci bulunuyor. 2015 yılının verilerine bakarak turizm açısından söyleyebileceğimiz bir diğer hususta 1.2 milyon Hollandalı turistin ülkemize ziyarete gelmiş olması.

Bu sayısal verilere bakarak toparlamak gerekirse: Artık savaşmak için top,tüfek,silah,tank,roketatar vb. şeylere gerek olmadığını görmek yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Ülkeler arası bu ticari ilişkilerin aksaması demek sadece kendi ülkemiz için değil iki ülke içinde sıkıntılı bir zamanın başlaması demektir.Özellikle Hollanda'nın bir AB üyesi olduğunu göz önüne alırsak ülkemiz için daha çok sıkıntıya sebebiyet vereceğini anlamak gerekir. Rus uçağının düşürülmesi ile ülkemize gelen Rus turist sayısının azalması ve Akdeniz bölgesinin bu durumdan fazlaca etkilendiği yakın zamanda gözlemlendi. Bunun benzeri bir başka ülke ile gerçekleşirse yapılacak ihracatın düşmesi ülkemiz açısından(özellikle döviz) büyük sıkıntılara sebebiyet verebilir.

Bizimde kulaktan dolma bilgilerle savaşın sadece askeri malzemelerle yapılmayacağını anlamamız gerekiyor. Hollanda'nın 48,000 askeri varmış ayağını denk alsın gibi çocukça söylemlere hiç gerek yok. Kısa zamanda bu diplomatik anlaşmazlığın düzelmesi yolunda adımların atılması gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ADALET- JUSTİCE

Son günlerde ülkeyi oldukça meşgul eden bir mesele var. Sabah kalktığımızda haberlerde, akşam haberlerde, gün içinde sosyal medyada gezinirken iki haberden birinde karşımıza çıkıyor. Çıkmalı mı? Tabiki çıkmalı. Çünkü bu haber günlük haber niteliğinde değil yaklaşık bir ay süreli bir haber niteliğinde. Peki ne bu haber? Anamuhalefet partisi başkanının lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ADALET YÜRÜYÜŞÜ! CHP milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması sonucu böyle bir karar alarak Ankara'dan İstanbul'a bir yürüyüş başlattı. Sayın Enis beyin suçu MİT tırları haberini yapan Can Dündar'a casusluk etmesiymiş. Biz böyle biliyoruz. Öncelikle Can Dündar'ın yaptığı haber tamamen skandaldır ki devletin bu tutumu doğrudur. Gazeteci olmak her haberi yapmak, devletin sırları olması gereken bulguları da haber değerine koyup halka sunmak değildir. Bir gazeteci elbette çarpıcı haberler yapmalı, yazılmayanı yazmalı, özgür olmalı fakat eğer bu haberler devleti zarar verecek duruma ge…

Çınarlı Cami-Agios Georgis Kilisesi Çınarlı Mosque-Agios Georgios Church

Bugün Ayvalık'taydım. Gerçekten çok güzel bir memleket onu söylemek gerek en başta.Sahiliyle,Cundasıyla,Şeytan Sofrasıyla gerçekten gezip görülmeye değer yerler. Özellikle Cunda adasının o tarih kokan yapısı insanı içine çekiyor.Şeytan Sofrasının ise manzarasının ne denli muazzam olduğunu giden gitmeyen neredeyse herkes biliyor.

Eski bir Rum yerleşkesi olan Ayvalık hala o Rum kültürünü koruyor diyebiliriz.Sonuçta yüzyıllar boyunca Rumlar ile Türkler iç içe yaşamış ve kültür etkileşimi üst düzeyde olmuştur. Dar sokakları,taş evleriyle bu kültürü hissedebiliyorsunuz. En önemli kültür alışverişlerinden biri de dini yönde olmuş. İnsanlar birbirlerinden etkilenip din değiştirmiş mi orasını bilemem ama ibadethanelerinin değiştiğini bugün kendi gözlerimle görünce daha çok etkilendim.

Agios Georgis kilisesi denildiği zaman Ayvalıktaki yerini bilmez şimdilerde ama Çınarlı Cami denildiği zaman hepsi gösterirler yerini. Yapımı 1790 yılında tamamlanan Agios Georgis kilisesi Rum Ortodokslarını…

YGS İntiharı

Yanılmıyorsam iki veya üç gün önce üniversiteye giriş aşamasının ilk sınavı olan YGS açıklandı. Kimisi aldığı puandan memnun oldu kimisi barajı geçemedi kimisi de umutlarını bir sonraki seneye bıraktı. Barajı geçenler LYS'ye çalışmaya başladı bir üniversite kazanıp hayatlarını kurtarabilmek ümidiyle. Geçemeyenler ise ya bıraktılar artık okuma işini hayata atılma düşüncesine kapıldılar ya da bir sonraki seneye kendilerine hazırlamaya koyuldular. Puanını beğenmeyen kesim de daha iyi hazırlanıp tekrar deneyecek şansını.

Bu adaylar sınava giren adaylar bir de giremeyenler var malum. Saat farkı sebebiyle sınavı kaçıranlar.Herkesin hala gözünün önüne gelir 1 dakikalık fark ile sınav yerine geç kalıp içeri alınmayan öğrencinin ağladığı görüntüler. Gerçi o bir senesini kaybetti ama Haluk Levent bu kaybolan senesinin telafisi için bir senelik dershane masraflarını karşılayacağını duyurdu. Bir nebze de olsa bu sınavı kaçıran aday için iyi bir haber olabilir. Televizyonda çok görmüştük YGS g…