Ana içeriğe atla

Türkiye-Hollanda Ekonomik İlişkiler- Turkey-Netherlands Economic Relations

Geçtiğimiz haftalarda Hollanda'nın bakanlarımıza,konsolosluk üyelerimize karşı yanlış tutumları sebebiyle bir diplomatik kriz yaşanmıştı. Bu kriz hala devam etmekte tam anlamıyla çözüm gerçekleşmemiştir. Bazı insanların "ya kardeşim bizim askeri gücümüz ortada girelim şu Hollanda'ya haddini bilsin" gibi tuhaf açıklamaları şaşırtsa da bu gibi çok düşünce sosyal medyalarda karşımıza çıktı. 2017 senesinde olduğumuzu unutmamak gerek tabi. Çünkü artık öyle top,tüfek,süngü ile savaş yapılmıyor. Yapılıyor tabi ama artık bir ülkeye darbe vurmak için önemli bir savaş değil artık bu. Ülkeler arasında artık en önemli savaş EKONOMİ.Yani artık top,tüfek,süngü silah olarak kullanılmıyor,ekonomi en önemli silah olarak görüyor. Bir sonraki paragrafta tamamen resmi kurumların verilerine dayanarak bazı bilgiler paylaşacağım.

Türkiye-Hollanda ticari ilişkileri iki ülke arasındaki 1996 yılında imzalanan anlaşmalar ile gümrük vergisi ortadan kalkmıştır ve ticari ilişkiler daha çok kuvvetlenmiştir.(sanayi ürünlerinde geçerli bir anlaşma). Geçen yılın TÜİK verilerine göre ihracatımız 3.6 MİLYAR dolar ithalatımız ise 3 MİLYAR dolar. Yani 600 MİLYON dolar ihracat fazlamız var. Bu oldukça yüksek bir rakam ve 2005 yılından beri yayınlanan verilerde ihracat fazlamızın 2014-2015 yılları hariç hep yükseldiğini görüyoruz.Başlıca ihraç ettiğimiz ürünler arasında; Eşya taşımaya mahsus araçlar, otomobil,steyşın vagonlar,yarış arabaları,tekstil ürünleri bulunuyor. Başlıca ithal ettiğimiz ürünler ise;petrol yağları,traktörler,bitki tohumları,ilaç gibi ürünler bulunuyor. Ülkemizde yaklaşık 2700 Hollanda menşeli firma bulunuyor. Bunlardan bazıları Philips,Shell,Unilever'dır. Hollanda da ise 23.000 yakın Türk girişimci bulunuyor. 2015 yılının verilerine bakarak turizm açısından söyleyebileceğimiz bir diğer hususta 1.2 milyon Hollandalı turistin ülkemize ziyarete gelmiş olması.

Bu sayısal verilere bakarak toparlamak gerekirse: Artık savaşmak için top,tüfek,silah,tank,roketatar vb. şeylere gerek olmadığını görmek yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Ülkeler arası bu ticari ilişkilerin aksaması demek sadece kendi ülkemiz için değil iki ülke içinde sıkıntılı bir zamanın başlaması demektir.Özellikle Hollanda'nın bir AB üyesi olduğunu göz önüne alırsak ülkemiz için daha çok sıkıntıya sebebiyet vereceğini anlamak gerekir. Rus uçağının düşürülmesi ile ülkemize gelen Rus turist sayısının azalması ve Akdeniz bölgesinin bu durumdan fazlaca etkilendiği yakın zamanda gözlemlendi. Bunun benzeri bir başka ülke ile gerçekleşirse yapılacak ihracatın düşmesi ülkemiz açısından(özellikle döviz) büyük sıkıntılara sebebiyet verebilir.

Bizimde kulaktan dolma bilgilerle savaşın sadece askeri malzemelerle yapılmayacağını anlamamız gerekiyor. Hollanda'nın 48,000 askeri varmış ayağını denk alsın gibi çocukça söylemlere hiç gerek yok. Kısa zamanda bu diplomatik anlaşmazlığın düzelmesi yolunda adımların atılması gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ADALET- JUSTİCE

Son günlerde ülkeyi oldukça meşgul eden bir mesele var. Sabah kalktığımızda haberlerde, akşam haberlerde, gün içinde sosyal medyada gezinirken iki haberden birinde karşımıza çıkıyor. Çıkmalı mı? Tabiki çıkmalı. Çünkü bu haber günlük haber niteliğinde değil yaklaşık bir ay süreli bir haber niteliğinde. Peki ne bu haber? Anamuhalefet partisi başkanının lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ADALET YÜRÜYÜŞÜ! CHP milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması sonucu böyle bir karar alarak Ankara'dan İstanbul'a bir yürüyüş başlattı. Sayın Enis beyin suçu MİT tırları haberini yapan Can Dündar'a casusluk etmesiymiş. Biz böyle biliyoruz. Öncelikle Can Dündar'ın yaptığı haber tamamen skandaldır ki devletin bu tutumu doğrudur. Gazeteci olmak her haberi yapmak, devletin sırları olması gereken bulguları da haber değerine koyup halka sunmak değildir. Bir gazeteci elbette çarpıcı haberler yapmalı, yazılmayanı yazmalı, özgür olmalı fakat eğer bu haberler devleti zarar verecek duruma ge…

Terör Sorunu

Güne gözünü bi açıyosun patlama haberi ile karşılaşıyosun. 13 asker. 13 şehit. Söylemesi dile yazması ele ne kadar kolay değil mi? Daha 1 hafta öncesinde yitip giden 44 şehit daha yok muydu bu memlekette? Sivil,polis 44 vatan evladı yine hain bir saldırıda kaybedilmedi mi? Yine kınamaların lanetlemelerin ardı arkası kesilmez tıpkı ardı arkası kesilmeyen bu kahpece yapılan saldırılar gibi. Ateş düştüğü yeri yakmamalı artık çünkü bu ateş bu memleketin her yerinde. Bu ateşin ucu gün gelecek sana,bana,hepimize dokunacak. O zaman mı anlayacağız bu sorunun büyüklüğünü bu acının hissini. Bu ülkenin istihbarat teşkilatı yok mu? Bu ülkenin istihbarat teşkilatı varsa bu olaylar olmadan devreye giremeyip yetkilileri uyarmıyorsa ne işe yarıyor? Lafa gelince her yerde söyleniyor değil mi büyük bir ülkeyiz,gelişiyoruz diye. Kimse kusura bakmasın ama kendi içindeki bu terör belasını halledemeyen bi ülkenin büyüklüğü tartışılır ve bu terör bizi ileriye değil olduğu sürece hep geriye götürür kendimizi…

İngiltere Terör Saldırısı- Londan Terror Attack

Geçtiğimiz çarşamba günü İngiltere Londra'da bir terör saldırısı oldu. Parlamento binasının önünde gerçekleşen bu terör saldırısını IŞİD üstlendi. Daha önce Fransa'da böyle terör eylemlerinde bulunan bu terörist örgüt bu sefer İngiltereyi hedef seçmişti. Avrupa'da zaten güçlü bir şekilde yayılmakta olan İslam karşıtlığının üzerine yağ bal süren olay oldu kısacası.

Bu olaydan yanılmıyorsam 1-2 gün önce de ABD direkt uçuşlarda bazı ülkelere kısıtlamalar getirmişti.Neydi bu kısıtlama: ABD'ye yapılacak direkt uçuşlarda cep telefonundan büyük cihazların (DVD oynatıcı-tablet-dizüstü bilgisayar gibi) kabine değil bagajlara konulması kısıtlamasıydı. Neden olarak ise ABD dış işleri bakanı şöyle bir açıklama yapmıştı: "Bu karar, belirtilen hava alanlarından güçlü terör tehditlerinin ticari uçaklara sızacağı tehlikesi sonucu alınmıştır." ABD'nin bu kısıtlamasının hemen ardından da Birleşik Krallık böyle bir uygulamaya başladı. Onlar da bu kısıtlamaların hayata geçir…