Ana içeriğe atla

Hindistanın Yazılım Başarısı-India's Software Success

Hindistan: Çok tanrılı dinleri,kalabalık nüfusu, bizlere çok garip gelen yaşam tarzları ve daha birçok garipliklerle dolu bir ülke. Refah düzeyinin yüksek olmadığı,yoganın merkezi,ineklere tapılan bir yer.Tapınaklarıyla,Tac Mahal'iyle,mağaralarıyla turistik ögeleri içinde bulunduran ülke.Ayrıca dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi konumunda olduğunu da belirtelim.

Hindistan'ı diğer ülkelerden ayıran ve şu aralar daha çok bu konu üzerine düşülen bir şey var. O da Hindistan'daki YAZILIM başarısı.

Bu adamlar yazılım konusunda o kadar ileriye gittiler ki tüm dünya bunun araştırmasını yapıyor.Araştırmasını yapıyorum derken abartmıyorum gerçekten de bazı üniversitelerde bu konuyla alakalı çalışmalar yapılıyor.Çünkü adamlar bu işte çok büyük bir atılım gösterip zirveye yerleştiler diyebiliriz.Günümüz dünyasını belki de en önemli teknolojisi "Bilgi Teknolojisi" ve Hintliler bu işi gerçekten iyi yapıyorlar.

1970'li yıllarda ülkede ithal edilen donanımlarının yazılımı ile bu iş Hindistan'da başladı. Batılı şirketlerin dikkatini ise 1980'li yıllarda dikkatini çekti.Yani öyle üç-beş senelik bir mevzusu yok daha uzun bir geçmişi var bu olayın. Ülkede refah seviyesi yüksek olmadığı için ABD'li yazılım şirketleri bundan yararlanarak ucuz iş gücünün de yardımıyla yazılım şirketlerini burada kurdular. O zamanlarda ABD'li bir yazılımcının yıllık kazancı 80 ile 100 bin dolar arasında değişiyordu aynı işi yapan Hintli yazılımcının ise bu kazancı yaklaşık 3 bin dolar oluyordu. Aradaki uçurum ve en önemlisi yazılım konusunda başarılı insanlar vasıtasıyla bu işin burada yapılmasına olanak sağladı.

.Haliyle sektörün gelişmesiyle bu yazılım işi daha çok önem kazandı. Hintli yazılımcılar bu gelişimin sonucunda ürettikleri yazılımları ihraç etme girişiminde bulundular. Çünkü ülke dışına bu işi iyi pazarlamayı başarırlarsa çok önemli bir katkısının olacağını öngörmüşlerdi. 

1990'lı yıllarla birlikte ivme daha fazla yukarıya doğru tırmanmaya başladı. Öyle ki yapılan ihracatlar 2 katına çıkmıştı. 90'lı yılların başlarında yıllık büyüme oranı %50'lere ulaşmıştı. Artık bu sektör Hindistan için çok önemli bir döviz kapısı olmuştu.Çünkü yıllar geçtikçe bu alanda gelişmeler artıyor ve Hindistan'ın ülkelere ihracatı artmaya devam ediyordu. 1995 yılına gelindiğinde sektörü
n büyüklüğü 2 milyar dolar olarak biliniyordu ve 2001 yılına gelindiğinde ise bu rakam 12 milyar dolara kadar çıkmış oldu.Yani 6 sene içinde 6 kat büyüdü.


Günümüze baktığımız zaman ise Hindistan'da yaklaşık 5 bin ten yazılım firması faaliyet gösteriyor. Bunların %60'ı yerli firmalar. İhracatının ise %70'ini ABD'ye %14'ünü ise İngiltere'ye geri kalan kısmını da diğer Avrupa ülkelerine yapıyor. 650 bin kişi istihdam ediliyor bu sektörde ve milli gelire %2'lik bir katkısı var. Bu şirketler yılda 30 milyar dolar ciro yapıyorlar.Yazılım sektörü için 150'den fazla üniversitede, 500'den fazla enstitüde bu konu için profesyonel insanlar yetiştiriliyor.

Bu insanlar büyük bir özveriyle bu işi çok iyi yerlere taşıdılar. Devlet ve işletmeler el ele vererek dünyada yazılım konusunda zirveye yerleştirdiler. Artık Hindistan denilince akıla sadece yoga,çok tanrılı,inek gelmiyor. Adamlar günümüz dünyasının en önemli ihtiyacı haline gelen teknolojik aletlerin çalışmasında yazılım işini diğer ülkelere nazaran çok iyi  yaptılar ve tüm dünya bu konuda örnek oldular. Genç nüfusumuz oldukça yüksek olması hepimizin bildiği bir konu.Ülkemizde de yazılım konusunda çok başarılı insanlar olduğuna eminim.Günümüzün ve gelecekteki dünyanın en önemli sektörlerinden biri olan ve olmaya devam edecek olan bu işin devletin desteği ve doğru insanlarla ülkemiz açısından daha iyi yerlere gelmesini temenni ediyoru.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ADALET- JUSTİCE

Son günlerde ülkeyi oldukça meşgul eden bir mesele var. Sabah kalktığımızda haberlerde, akşam haberlerde, gün içinde sosyal medyada gezinirken iki haberden birinde karşımıza çıkıyor. Çıkmalı mı? Tabiki çıkmalı. Çünkü bu haber günlük haber niteliğinde değil yaklaşık bir ay süreli bir haber niteliğinde. Peki ne bu haber? Anamuhalefet partisi başkanının lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ADALET YÜRÜYÜŞÜ! CHP milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması sonucu böyle bir karar alarak Ankara'dan İstanbul'a bir yürüyüş başlattı. Sayın Enis beyin suçu MİT tırları haberini yapan Can Dündar'a casusluk etmesiymiş. Biz böyle biliyoruz. Öncelikle Can Dündar'ın yaptığı haber tamamen skandaldır ki devletin bu tutumu doğrudur. Gazeteci olmak her haberi yapmak, devletin sırları olması gereken bulguları da haber değerine koyup halka sunmak değildir. Bir gazeteci elbette çarpıcı haberler yapmalı, yazılmayanı yazmalı, özgür olmalı fakat eğer bu haberler devleti zarar verecek duruma ge…

Terör Sorunu

Güne gözünü bi açıyosun patlama haberi ile karşılaşıyosun. 13 asker. 13 şehit. Söylemesi dile yazması ele ne kadar kolay değil mi? Daha 1 hafta öncesinde yitip giden 44 şehit daha yok muydu bu memlekette? Sivil,polis 44 vatan evladı yine hain bir saldırıda kaybedilmedi mi? Yine kınamaların lanetlemelerin ardı arkası kesilmez tıpkı ardı arkası kesilmeyen bu kahpece yapılan saldırılar gibi. Ateş düştüğü yeri yakmamalı artık çünkü bu ateş bu memleketin her yerinde. Bu ateşin ucu gün gelecek sana,bana,hepimize dokunacak. O zaman mı anlayacağız bu sorunun büyüklüğünü bu acının hissini. Bu ülkenin istihbarat teşkilatı yok mu? Bu ülkenin istihbarat teşkilatı varsa bu olaylar olmadan devreye giremeyip yetkilileri uyarmıyorsa ne işe yarıyor? Lafa gelince her yerde söyleniyor değil mi büyük bir ülkeyiz,gelişiyoruz diye. Kimse kusura bakmasın ama kendi içindeki bu terör belasını halledemeyen bi ülkenin büyüklüğü tartışılır ve bu terör bizi ileriye değil olduğu sürece hep geriye götürür kendimizi…

İngiltere Terör Saldırısı- Londan Terror Attack

Geçtiğimiz çarşamba günü İngiltere Londra'da bir terör saldırısı oldu. Parlamento binasının önünde gerçekleşen bu terör saldırısını IŞİD üstlendi. Daha önce Fransa'da böyle terör eylemlerinde bulunan bu terörist örgüt bu sefer İngiltereyi hedef seçmişti. Avrupa'da zaten güçlü bir şekilde yayılmakta olan İslam karşıtlığının üzerine yağ bal süren olay oldu kısacası.

Bu olaydan yanılmıyorsam 1-2 gün önce de ABD direkt uçuşlarda bazı ülkelere kısıtlamalar getirmişti.Neydi bu kısıtlama: ABD'ye yapılacak direkt uçuşlarda cep telefonundan büyük cihazların (DVD oynatıcı-tablet-dizüstü bilgisayar gibi) kabine değil bagajlara konulması kısıtlamasıydı. Neden olarak ise ABD dış işleri bakanı şöyle bir açıklama yapmıştı: "Bu karar, belirtilen hava alanlarından güçlü terör tehditlerinin ticari uçaklara sızacağı tehlikesi sonucu alınmıştır." ABD'nin bu kısıtlamasının hemen ardından da Birleşik Krallık böyle bir uygulamaya başladı. Onlar da bu kısıtlamaların hayata geçir…