Ana içeriğe atla

Terör sorunu

Bildiğiniz üzere ülkemizde ve dünyamızda terör örgütleri çok büyük bir sorun. Yine bildiğiniz üzere bu terör sorununu biz ülkemizde an be an hisseder hale geldik. İslamcı,siyasi terör örgütleri şu sıralar gündemimizi çokça meşgul etmekte.Peş peşe gelen patlamaların sıradan hale gelmeye başladığı ülkemizde bu noktaya nasıl geldik peki diye kendimizi sürekli sorarız değil mi? En azından ben bu olaylar çerçevesinde kendime bu soruyu çok sorarım ve size de bu soruyu kendinize sormanızı tavsiye ederim.

Bugün sadece ülkemizde değil birçok ülkede bir terör örgütü olarak kabul edilen PKK faaliyetlerine 1978 yılında başladı. Bir parti adı altında kurulan bu terör örgütü daha sonra kanlı eylemlerine başladı.Güney ve Doğu Anadolu  bölgelerinde birçok katliam yapan, kundaktaki bebekleri katleden, köyleri basan, insanları kaçıran bu örgüt başlarda dönemin hükumeti tarafından fazlasıyla dikkate alınmadı. 80'li ve 90'lı yılların başlamasıyla gelen şehit haberleri(asker,polis,köy koruyucusu,siyasiler,bürokratlar) halk üzerinde PKK tedirginliğini arttırmaya başladı. Hükumet yetkilileri olayın boyutunu kavramaya başladığında ise artık bazı şeyler için çok geçti. Çünkü bu örgüt dışarıdan ve ülke içinden gelen yardımlarla kendini güçlendirmiş ve büyümüştür. 

Bu örgüt güçlendikçe kanlı eylemlerini arttırmış ve binlerce vatan evladının yitip gitmesine neden olmuştur. 90'lı yılların ortaları ve sonlarına doğru bu örgüt etkisini iyice arttırmıştır. 

Günümüze bakacak olursak şu sıralar yani birkaç yıldır neredeyse her ay bir patlama haberini aldığımız şu memlekette işler hiçte iyi gitmiyor. Şu 2 hafta içinde 51 vatan evladının şehit olması durumun büyüklüğünü göstermek için yeter. Durumun büyüklüğü her gün gelen şehit haberleri ile anlaşılır olması lazım ama maalesef bazı kesimler için sıradan hale gelmeye başladı. 

Kısacası bu sorun büyüyor ve etkisi artıyor. Bu sorunun bitmesi için somut adımların atılmasının zamanı geldi geçti bile. Sorunun bitmesi için adıma değil koşmaya ihtiyacımızın olduğunu milletçe anlamamız lazım. Eğer biz millet olarak bunu anlayamazsak bugün bir başka eve düşen şehit ateşi yarın bizim evimizi değil bu vatanın her yerini kaplayacak.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Terör Sorunu

Güne gözünü bi açıyosun patlama haberi ile karşılaşıyosun. 13 asker. 13 şehit. Söylemesi dile yazması ele ne kadar kolay değil mi? Daha 1 hafta öncesinde yitip giden 44 şehit daha yok muydu bu memlekette? Sivil,polis 44 vatan evladı yine hain bir saldırıda kaybedilmedi mi? Yine kınamaların lanetlemelerin ardı arkası kesilmez tıpkı ardı arkası kesilmeyen bu kahpece yapılan saldırılar gibi. Ateş düştüğü yeri yakmamalı artık çünkü bu ateş bu memleketin her yerinde. Bu ateşin ucu gün gelecek sana,bana,hepimize dokunacak. O zaman mı anlayacağız bu sorunun büyüklüğünü bu acının hissini. Bu ülkenin istihbarat teşkilatı yok mu? Bu ülkenin istihbarat teşkilatı varsa bu olaylar olmadan devreye giremeyip yetkilileri uyarmıyorsa ne işe yarıyor? Lafa gelince her yerde söyleniyor değil mi büyük bir ülkeyiz,gelişiyoruz diye. Kimse kusura bakmasın ama kendi içindeki bu terör belasını halledemeyen bi ülkenin büyüklüğü tartışılır ve bu terör bizi ileriye değil olduğu sürece hep geriye götürür kendimizi…

İngiltere Terör Saldırısı- Londan Terror Attack

Geçtiğimiz çarşamba günü İngiltere Londra'da bir terör saldırısı oldu. Parlamento binasının önünde gerçekleşen bu terör saldırısını IŞİD üstlendi. Daha önce Fransa'da böyle terör eylemlerinde bulunan bu terörist örgüt bu sefer İngiltereyi hedef seçmişti. Avrupa'da zaten güçlü bir şekilde yayılmakta olan İslam karşıtlığının üzerine yağ bal süren olay oldu kısacası.

Bu olaydan yanılmıyorsam 1-2 gün önce de ABD direkt uçuşlarda bazı ülkelere kısıtlamalar getirmişti.Neydi bu kısıtlama: ABD'ye yapılacak direkt uçuşlarda cep telefonundan büyük cihazların (DVD oynatıcı-tablet-dizüstü bilgisayar gibi) kabine değil bagajlara konulması kısıtlamasıydı. Neden olarak ise ABD dış işleri bakanı şöyle bir açıklama yapmıştı: "Bu karar, belirtilen hava alanlarından güçlü terör tehditlerinin ticari uçaklara sızacağı tehlikesi sonucu alınmıştır." ABD'nin bu kısıtlamasının hemen ardından da Birleşik Krallık böyle bir uygulamaya başladı. Onlar da bu kısıtlamaların hayata geçir…

Türkiye-Hollanda Ekonomik İlişkiler- Turkey-Netherlands Economic Relations

Geçtiğimiz haftalarda Hollanda'nın bakanlarımıza,konsolosluk üyelerimize karşı yanlış tutumları sebebiyle bir diplomatik kriz yaşanmıştı. Bu kriz hala devam etmekte tam anlamıyla çözüm gerçekleşmemiştir. Bazı insanların "ya kardeşim bizim askeri gücümüz ortada girelim şu Hollanda'ya haddini bilsin" gibi tuhaf açıklamaları şaşırtsa da bu gibi çok düşünce sosyal medyalarda karşımıza çıktı. 2017 senesinde olduğumuzu unutmamak gerek tabi. Çünkü artık öyle top,tüfek,süngü ile savaş yapılmıyor. Yapılıyor tabi ama artık bir ülkeye darbe vurmak için önemli bir savaş değil artık bu. Ülkeler arasında artık en önemli savaş EKONOMİ.Yani artık top,tüfek,süngü silah olarak kullanılmıyor,ekonomi en önemli silah olarak görüyor. Bir sonraki paragrafta tamamen resmi kurumların verilerine dayanarak bazı bilgiler paylaşacağım.

Türkiye-Hollanda ticari ilişkileri iki ülke arasındaki 1996 yılında imzalanan anlaşmalar ile gümrük vergisi ortadan kalkmıştır ve ticari ilişkiler daha çok kuvve…